
Z geotermalno toplotno črpalko do idealne notranje klime v montažni hiši
12. 03. 2025 21:41 / 6 min branja
Izpostavljamo prednosti geotermalne toplotne črpalke za ustvarjanje udobne notranje klime v novogradnji.
Živimo v časih, ko se vse okoli nas dogaja v pospešenem tempu. Želimo si hitrih in učinkovitih rešitev na vseh področjih. Tudi, ko gre za gradnjo hiše. Prav hitrost postavitve ter vselitve v montažno hišo je ena od ključnih prednosti, ko se odločimo zanjo. Kaj pa, ko gre za način ogrevanja in hlajenja takšne hiše? Takrat si je smiselno vzeti nekaj več časa za razmislek. V montažnih hišah najpogosteje uravnavamo temperaturo s sodobnimi, okolju prijaznimi in energijsko učinkovitimi sistemi, med katere sodijo toplotne črpalke. S strokovnjaki smo preverili, zakaj so prav geotermalne toplotne črpalke odlična izbira za montažne hiše.
Popolno udobje ne glede na letni čas
Geotermalne toplotne črpalke izkoriščajo stabilno toploto iz zemlje za zagotavljanje udobnega bivalnega okolja v hiši. Za zajemanje toplote pozimi in odvajanje poleti, glede na teren, uporabljajo vertikalne vrtine oz. geosonde ali horizontalni kolektor. Yasin Jodeh, direktor in lastnik podjetja Atlas Trading, ki načrtuje, dobavlja in vzdržuje vse vrste toplotnih črpalk, izpostavi, da je njihova največja prednost izredna učinkovitost in stabilnost delovanja skozi vse leto pri najnižjih stroških obratovanja. Kar pomeni energijsko učinkovito ogrevanje pozimi ter prijetno in skoraj brezplačno naravno hlajenje poleti, ob tem pa ves čas vročo sanitarno vodo.
Poleg tega uporabniku ni potrebno razmišljati o vklopu ali izklopu posameznih funkcij, saj geotermalna toplotna črpalka sama nadzira svoje delovanje. Uroš Orehek, projektant strojnih inštalacij iz podjetja Projektiranje Orehek ob tem doda, da je zmotno prepričanje, da je treba za večje prihranke toplotno črpalko prižigati, ko smo doma in ugašati, ko nas ni. Ravno nasprotno – ob takem ravnanju bo poraba električne energije precej višja, kot če sistem deluje konstantno, na vnaprej nastavljeno temperaturo. Standardno imajo geotermalne toplotne črpalke tudi možnost nastavitve časovnika ter wifi-povezavo.
Najbolj kompakten, prilagodljiv in varčen sistem
Projektanti strojnih inštalacij za novogradnje morajo uspešno krmariti med zahtevami naročnika oz. arhitekta in zakonodajo. Pri tem so, kot navaja Orehek, praviloma precej omejeni s prostorom za projektiranje tehničnega sistema za ogrevanje oz. hlajenje in pripravo sanitarne tople vode ter njegovim servisom in vzdrževanjem. In tem zahtevam najbolje ustrezajo geotermalne toplotne črpalke. Samo Ciglar, direktor podjetja za načrtovanje in gradnjo montažnih hiš Domeko doda, da to v praksi pomeni prihranek denarja oziroma lahko v ta namen povečamo druge prostore.
Novi objekti tudi nimajo več velikih potreb po ogrevanju in hlajenju. Orehek za lažjo predstavo navaja primer 190 m2 velike nove stavbe v Ljubljani, v energijskem razredu A2, ki ima ogrevalne potrebe približno 4,5 kW pri zunanji temperaturi -13 °C in notranji temperaturi 20 °C. Za primerjavo – enako velika starejša hiša, zidana v letih 1990 ima toplotnih izgub 13-18 kW. Nov sistem mora biti torej prilagodljiv za pokrivanje manjših toplotnih izgub, kar odlično opravi geotermalna toplotna črpalka.
Projektant inštalacij izpostavi še eno varčno prednost geotermalnih toplotnih črpalk v montažnih hišah – še posebej v prvih dveh letih po vselitvi porabijo manj energije za ogrevanje, saj v primerjavi z zidano hišo, ki ima vlažne stene, ni velikih površin, ki potrebujejo dolgotrajno sušenje.
Pasivno hlajenje kot edinstvena prednost
Poleg učinkovitega ogrevanja prostorov in sanitarne vode, imajo geotermalne toplotne črpalke tudi edinstveno funkcijo pasivnega hlajenja. Z njimi hišo namreč hladimo tako, da toploto iz prostorov odvajamo v zemljo in hlad iz zemlje nazaj v hišo, brez delovanja kompresorja, ki je potreben pri zračnih toplotnih črpalkah ali klimatskih napravah.
Ciglar izpostavi, da je geotermalna toplotna črpalka idealna za poletno hlajenje objekta, saj objekt hladimo samo s kroženjem medija v geosondi, kar pomeni, da se toplotna črpalka vklopi le za pripravo sanitarne vode. Objekt je tako enakomerno ohlajen brez prepiha, še doda. Jodeh pri tem posebej izpostavi stropno hlajenje, kot enega najboljših načinov za zagotavljanje dobrega počutja v prostoru. Tudi izvajalec montažnih hiš pove, da na svojih projektih že nekaj let uporabljajo izključno geotermalno toplotno črpalko, ker praktično povsod vgradijo ploskovno stropno hlajenje.
Ker smo ljudje veliko bolj občutljivi na temperaturne razlike pri hlajenju kot pri ogrevanju, je pomembno, da hlajenje prilagajamo različnim prostorom, njihovi namembnosti in zunanjim razmeram. Pri tem se mora toplotna črpalka na zrak prižigati in ugašati, geotermalna toplotna črpalka pa deluje brez prekinitev, z natančno temperaturo, ne glede na to, koliko prostorov mora hladiti. To pomeni manjšo obremenitev omrežja in nižje stroške ogrevanja. Jodeh doda, da se toplotna črpalka na geosondo ob tem tudi ves čas obnavlja, saj sondi toploto čez poletje vračamo, pozimi pa jo hladimo in ji s tem zagotavljamo, da bo hladno sezono začela z višjo temperaturo, kot če bi z njo zgolj ogrevali prostore. Na ta način učinkovito podaljšujemo življenjsko dobo sonde – tistega najtrajnejšega elementa toplotne črpalke, ki glede na izkušnje sogovornika, zdrži tudi več generacij.
Brez vidnih in motečih zunanjih delov
Za razliko od večine ostalih sistemov za ogrevanje in hlajenje doma, geotermalna toplotna črpalka nima vidnih delov na hiši ali ob njej, saj so ti skriti pod zemljo. Ciglar to vidi kot njeno glavno prednost. Brez zunanje enote lahko prosto urejate okolico hiše in dovozne poti. Poleg tega ne proizvaja nobenega hrupa, kar je še posebej pomembno, če je hiša del strnjenega naselja in si seveda želimo dobrih medsosedskih odnosov. Kaj pa notranja enota? Sogovornik doda, da gre za napravo, ki ni večja od hladilnika, v katero je vgrajen zalogovnik, pri čemer je njeno delovanje skoraj neslišno. To pomeni, da zanjo ni potrebno predvideti ločenega prostora in jo lahko vgradimo v pralnico, shrambo ali na hodnik, saj se lepo integrira v mizarsko izdelane elemente kjerkoli v hiši.
Najdaljši in najzanesljivejši življenjski cikel
Ker je geotermalna toplotna črpalka v svoji zasnovi preprosta naprava, ki deluje v stabilnem okolju in ob stabilnih temperaturnih režimih, je njeno delovanje podvrženo minimalnim stresom, kar ji omogoča dolgo življenjsko dobo. Ker ob tem ne izgublja na moči in učinkovitosti, vam naložba v geotermalno toplotno črpalko omogoča visoke prihranke na dolgi rok. Jodeh navaja, da je življenjska doba geotermalne toplotne črpalke od 20 do 30 let, pravilno nameščena geosonda pa bo uporabna še vsaj za eno generacijo. In čeprav je investicija v toplotno črpalko z geosondo na začetku nekoliko višja, je skupni strošek lastništva geotermalne toplotne črpalke, torej seštevek vseh stroškov v njeni življenjski dobi, znatno nižji od alternativnih rešitev. Za lažjo predstavo – medtem ko bi morali po približno 10 ali 15 letih že razmišljati o menjavi zračne toplotne črpalke ali drugega sistema ogrevanja, bo geotermalna toplotna črpalka še vedno brezhibno delovala.
Pravočasno planiranje je ključno
Slovenci tradicionalno gradimo hiše za vse življenje, zase in z mislijo na svoje naslednike. Za mnoge je to največja investicija v življenju, ki zahteva sprejemanje številnih pomembnih odločitev. Veliko časa in energije namenimo izbiri oken, strehe, fasade, talnih oblog, keramike in drugih vidnih delov. Precej manj razmisleka in končno tudi denarja vložimo v izbiro sistema za ogrevanje in hlajenje. Potem se zgodi, da nas prehiti čas in odločitev sprejmemo prehitro. Zato je pravočasno zbiranje informacij in planiranje ključno. Navsezadnje bo hiša potrebovala zanesljiv in učinkovit sistem za ustvarjanje udobne notranje klime dokler jo bomo uporabljali.