
Štirje načini za pridobivanje energije
17. 01. 2023 21:00 / 2 min branja
Zemeljski vir z geosondo
Geosonda zbira sončno energijo, ki je shranjena v kamnitem podzemlju. V kamnito podzemlje izvrtamo vrtino, v katero položimo cev, dolgo od 100 do 200 metrov. Potrebna globina je odvisna od hiše, velikosti toplotne črpalke in pogojev v okolju.
Prednosti:
- Ni potrebna velika parcela
- Majhen vpliv na parcelo
- Mogoče je hlajenje
Zemeljski vir s površinskim kolektorjem
Zemeljski vir s površinskim kolektorjem zbira sončno energijo, ki je shranjena blizu površine. Kadar je kamnito podzemlje pregloboko ali kadar izvrtine ne morete narediti zaradi drugih razlogov, je to dobra alternativa geosondi. Kolektor, ki pridobiva energijo iz zemlje, se zakoplje približno meter pod površino. Dolžina kolektorja je odvisna od hiše, velikosti toplotne črpalke in krajevnih lastnosti zemlje.
Prednosti:
- Nižji stroški vgradnje v primerjavi z geosondo
- Omogoča tudi pridobivanje toplote iz jezer
- Površinski kolektor vzdržuje stalno temperaturo skozi vse leto
- Mogoče je hlajenje
Zračni vir
Če za toplotni vir uporabite zrak, kopanje in vrtanje ni potrebno. Namesto tega energijo vzamete neposredno iz okoliškega zraka. Za zadovoljitev vseh potreb po ogrevanju vključno s toplo vodo potrebujete toplotno črpalko zrak–voda. Toplotna črpalka zrak–zrak je drugačna, saj lahko zagotavlja ogrevanje, ne pa tudi tople vode.
Prednosti:
- Nižji stroški investicije
- Ni vpliva na parcelo
- Ni potrebna velika parcela
Podtalnica kot toplotni vir
Toplotna črpalka, ki kot toplotni vir izkorišča podtalnico, pridobiva toploto iz podtalnice. Voda se črpa skozi vrtino vodnjaka v toplotni izmenjevalnik, ki prevzame njeno toploto. Voda nato odteče nazaj v podtalnico skozi drug vodnjak. Ta rešitev je lahko prava alternativa, kadar imate dostop do podtalnice.
Prednosti:
- Podtalnica ima visoko in stalno temperaturo skozi vse leto
- Mogoče je hlajenje
Odpadni zrak
Toplota toplega zraka iz notranjosti se uporabi znova pred izpustom zraka iz zgradbe skozi sistem za prezračevanje. Toploto znova uporabi posebna enota za vračanje toplote, ki zviša temperaturo slanice in s tem zmogljivost toplotne črpalke. To je izvedljivo tako pri manjših kot tudi pri velikih zgradbah. Pri poslovnih zgradbah, kjer stalno deluje prezračevanje, lahko vračanje toplote iz odpadnega zraka pokrije do 50 % porabe energije v objektu. Sistem najbolje deluje z inverterskimi toplotnimi črpalkami, kjer se lahko toplotna črpalka samodejno prilagodi nastavljeni temperaturi odpadnega zraka.
Prednosti:
- Nižji obratovalni stroški in preprostejša vgradnja (manj vrtin in zalogovnikov)
- Izboljšana sezonska učinkovitost
- Preprosto kombiniranje z obstoječim sistemom za ogrevanje in prezračevanje